Corsa B (X12SZ) - zadní ložisko

Témata týkající se podvozku, brzd, řízení a chlazení. Tato sekce zahrnuje i úpravy těchto částí vozidel.
Odpovědět
mark.long
Příspěvky: 48
Registrován: 03 dub 2010, 13:14
Bydliště: Opava, Kyjovice

Corsa B (X12SZ) - zadní ložisko

Příspěvek od mark.long »

Zdravím corsáky,

včera jsem se pustil do výměny zadního levého ložiska, jelikož začalo hučet a po rozebrání jsem zjistil, že na tom menším ložisku byli už trochu polámané válečky na tom věnečku, takže následovalo vyjmutí bubnu, kompletní vyčištění a pak následovala výměna.

O kroužky jsem probijákem normálně vymlátil ven(šlo to docela snadně), opět jsem celý buben vyčistil včetně klece a teďkom to čím si nejsem jistý. Lisoval jsem tam ty nové O kroužky a to tak, že jsem dal ty staré na nové a pomalu jsem je zatloukával do bubnu. U toho většího (tedy vnitřního O kroužku) to šlo snadněji, jelikož se mi tam nezatloukával ten starý O kroužek, ale u toho menšího O kroužku (vnějšího) se mi už při zatloukávání ten starý taky zalisovával a to bylo o nervy, takže jsem to pořád mazal olejem a stejně to prd pomohlo. Takže nakonec jsem zvolil jinou metodu, na starý kroužek jsem se vykašlal a lisoval jsem tam ten nový opatrně probijákem. Tímto způsobem lisování mi to dělali i v autoservisu minulý rok akorát u pravého kola. Já jim tam donesl buben s ložiskem a na počkání mi to udělali, takže jsem si říkal, že to zvládnu taky. Jenže teďkom si nejsem jistý jak hluboko musí být kroužky zalisované? Mě se totiž zdá, že tam není mezi koncem toho kroužku a mezi klecí plynulý přechod po přejetí prstu a to jak u toho většího tak i u menšího kroužku. Je toto chyba nebo je to normální? Mě ty kroužky tam už víc zatlouct nešli, tak se trochu bojím jestli jsem to nezkazil. Navíc se mi trošičku zdá, že je na kole vůle, ale při jízdě je to krásně tiché a nic neháže. Utáhnul jsem to s citem a pak trošku o 1/4 otáčky povolil.

Jo taky bych ještě dodal, že nějaký přede mnou už do toho levého ložiska zasahoval, protože už po vyndání bubnu jsem si také všiml, že tam jsou trochu rýhy nejspíš z toho jak mlátili staré kroužky ven.

Díky za odpovědi!

Gooder: Presunuto do spravne sekce. Prosim ctete popisy jednotlivych sekci. SEM PATRI JEN NAVODY. Jestli z tohohle udelas navod a das to sem, tak budiz, ale pro dotazy slouzi jine sekce.
FatriX
Příspěvky: 597
Registrován: 03 zář 2010, 20:14
Bydliště: Ostrrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Corsa B (X12SZ) - zadní ložisko

Příspěvek od FatriX »

ja to delal tak ze sem naklepl lehce ty nove o krouzky a dal sem tam stare lozisko hodil na osu a dotahoval jsem co to šlo :) až púak sem povolil dal tam nove loziska a pohoda :)
mark.long
Příspěvky: 48
Registrován: 03 dub 2010, 13:14
Bydliště: Opava, Kyjovice

Re: Corsa B (X12SZ) - zadní ložisko

Příspěvek od mark.long »

aha, zajimavý, ale asi jak říkáš tak i funkční postup:) takže jestli to chápu dobře, tak ty ložiska utahováním tlačí na O kroužek a tím pádem se zalisuje jo? a jak moc si musel utahovat? šlo to lehce nebo si musel použít i páku? Možná jestli to tak fakt funguje, tak bych zkusil trochu matici víc přitáhnout pro jistotu, že to dosedlo a pak i více povolil, ale nevím jestli je dobré abych tlačil větší silou na nové ložiska, páč ty staré už jsou v popeláku...
FatriX
Příspěvky: 597
Registrován: 03 zář 2010, 20:14
Bydliště: Ostrrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Corsa B (X12SZ) - zadní ložisko

Příspěvek od FatriX »

no ja sem to dorval uplně co to šlo :) pak sem to vytahl (povolil a sundal) dal jsem nové ložisko a namontoval a je to ok ale nevím jestli tím postupem nevytlačím válečky do O kroužku :d nevím ale mělo by to být OK jinak v servise to dělají na lisu :) ale já ho doma nemám tak sem si poradil takhle jde to i mlátit po tom kladivem ale musíš mít na to nějaký čep velký tak abys mohl rovnoměrně lisovat O kroužek do bubnu :) já to dělám takhle :)
FatriX
Příspěvky: 597
Registrován: 03 zář 2010, 20:14
Bydliště: Ostrrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Corsa B (X12SZ) - zadní ložisko

Příspěvek od FatriX »

jo jinak musíš oba O kroužjy současně :) tzn 1(větší) a 2(to menší) ložisko dohromady jinak si myslím že to nebude mít efekt

a páku žádnou jen sem to dorval klíčem natvrdo a pak to celé sundata namontovat s novým ložiskem :) jinak nedělej to s novým ložiskem protože poškodíš domek. nebo válečky se pose...ou
Odpovědět