Prosím o radu, lakování

Témata zabývající se exteriérem vozu
Kolardo
Příspěvky: 155
Registrován: 04 čer 2013, 14:48

Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Kolardo »

Ahoj chystám se stříkat mojí corsičku a chtěl bych poradit jak na to...
mám stříbrnou met., mat. černou kapotu, červené 3dv (víko) a ještě je to bořený na prdel, takže je tam vařenej novej zadní blatník zelenej, narychlo přestříkanej nějakou šedivou stříbrnou barvou, nicméňe pod tím ta zelená na několik místech prosvítá... na autě jsou nějaké nesrovnalosti, takže určitě budem kitovat... a teď mi jde o to, aby ta nová barva chytla všude stejně... auto chci stříknou mat. černou základovkou...

Moje představa:

Celý auto zbrousím 400kou papírem ( prostě jenom narusit lak ) nesrovnalosti zakitovat, 400kou přebrousit... zakitovaná místa střiknout plničem (černá?, bílá?, šedá?, poraďte) následně přestříkná místa znova přebrousit 400kou a následně stříkat černou matnou základovkou.... Kamarád mi poradil, stříknou nejprve celé auto plničem a až pak základovkou, ale to mi přijde zbytečné, a hlavně se to prodraží, ale určiě si nechám poradit, díkes moc :)
Uživatelský avatar
Hgi
Příspěvky: 826
Registrován: 26 lis 2011, 19:45
Bydliště: Brno

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Hgi »

jestli si auto nikdy nelakoval, odvez to do lakovny ;) toť moje rada... Nalakoval sem se toho už hodně, a tuhle práci nelze vysvětlit po internetu, ani se jí nelze naučit za jeden den na jednom autě. Lakování aut je umění na celej život a člověk se stále něco učí... Určitě neposlouchej hloupý rady kamaráda, mele blbosti.

Navíc, lakovat lze až bude venku 20+, jinak o tom nemá smysl ani uvažovat.
Corsa 1.2i (33kW) -> upgrade: 1.4 16V (66kW) ... ->>> new upgrade: X16XE ... cca 130kW (zatím)
Kolardo
Příspěvky: 155
Registrován: 04 čer 2013, 14:48

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Kolardo »

díky za názor, ale tohle jsem slyšet nechtěl... chci znát nějaký postup... takže dávat celý auto do plniče je hovadina? ale ty fleky po kitu se stříkají plničem, né?
Kolardo
Příspěvky: 155
Registrován: 04 čer 2013, 14:48

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Kolardo »

http://www.youtube.com/watch?v=0Y4yX2SB2NY Něco takového bych chtěl...
Uživatelský avatar
Hgi
Příspěvky: 826
Registrován: 26 lis 2011, 19:45
Bydliště: Brno

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Hgi »

To ti tu mám napsat jako komplet celej postup lakování auta? :D Si děláš srandu ne?

No, ale dobře no... Já to dělám takhle... (aspoň ve zkratce).

1) Auto je kompletně potřeba odmašlit. Skla, kliky, lemy, nárazníky. Poté si všechno dobře vyfotit nebo označit, co se bude kitovat, protože když to neuděláš a začneš auto celý brousit, tak pak už neuvidíš, kde je potřeba co kitovat.
2) celý auto brousím na sucho cca 150-200. Pokud to chceš mít seriozně udělaný, tak pod plnič mín jak 200 není vhodná... Po celým zdrsnění povrchu budeš kitovat, brousit, kitovat brousit, až to bude dokonalý aspon po hmatu... Stejně to budeš všechno znova doladovat po prvním nástřiku plniče, protože nejsi žádnej lakýrník co má praxi.
3) Jakmile si budeš myslet, že máš vykitováno, tak hodíš první vrstvu plniče - namícháš si ho trochu řidší a uděláš jenom takovej lehkej nástřik, spíš takovej poprašek... abys viděl, co kde jak vyleze a kde co budeš muset ještě kitovat. A věř tomu že vyleze! Poté opět budeš kitovat, brousit atd, až to bude zase tak nějak podle tvýho oka dokonalý... No a uděláš další kontrolní poprašek plniče. Pokud bude vše ok a nebude viditelné další kitování, zaleješ co je potřeba plničem na hotovo.
4) Pak přichází fáze broušení plniče, asi nejdůležitější fáze celýho lakování. To jak vybrousíš plnič rozhoduje o kvalitě celýho laku, jeho lesku. Chce to ale praxi. V zásadě brousím 600-800 pod vodou celý auto. Nesmíš nikde nic probrousit!!!
5) Pokud si seš jistej, že je plnič dobře vybroušenej, všechno je vykitovaný, tak hodíš první vrstvu barvy. Doporučuju postup na 3x. Nejdřív udělat lehkej poprašek po celým autě, počkat 10 minut, pak další nástřik, kterej bude z 95%, počkat 10 minut, a poté vše dokončit a barvu hezky nalít. Chce to ale cit a opět praxi.
6) Pokud budeš chtít na klasickou bázi lít ještě bezbarvej lak, jako já na svým autě, tak to chce podstatně víc praxe. Pro začátečníka nedoporučuji, spíš je lepší přimíchat lak přímo do barvy... Pokud budeš stříkat metlu, tak bezbarvej lak je samozřejmost.

Toť v malé zkratce vše. Předpoklad je dodržovat zásady každýho lakování. Což se musíš někde naučit. Vydalo by to na celou knížku, takže... :)

- K odmaštění používat odmaštovadla k tomu určený!!!!! (koupíš v každé prodejně, kde ti namíchají barvu). Žádný jary, mýdlový vody, acetony, technický benzíny a jiný kokotiny co používaj domácí lakýrnici NEDOPORUČUJI!!! Stojí to za hovno!!!
- Lakovat při teplotě minimálně 20+. Při nižší teplotě to stojí dycky za hovno, at si říká kdo, co chce. Všichni co lakujou při 15 stupních můžou jít do prdele, sou to fušeři.

Toť dneska vše, jdu na snídani :P

P.S: pokud se nemíníš lakováním bavit, doporučuji to odvézt do lakovny, protože tě to bude stát jinak víc peněz, než když si to necháš udělat. Bohužel, vím o čem mluvím, taky sem nějak začínal... Ale to pozná každej sám :-P
Corsa 1.2i (33kW) -> upgrade: 1.4 16V (66kW) ... ->>> new upgrade: X16XE ... cca 130kW (zatím)
Kolardo
Příspěvky: 155
Registrován: 04 čer 2013, 14:48

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Kolardo »

Děkuji za rozsáhlí leibesbrýf, ale zaráží mě jedna věc.. když mi kámarád poradil, dát celý auto do plniče, až pak stříkat základem, tak jsi mi napsal, že nemám dát na blbý rady kamaráda a teď mi píšeš, že mám celé auto stříknout plničem... takže jak teda? stříknou nebo né?? chci matně černou základovku takže stříkat to bezbarvím lakem je blbost, to by pak nebylo matné..
Uživatelský avatar
jamal.jefries
Příspěvky: 2067
Registrován: 12 led 2011, 09:17
Bydliště: Varnsdorf

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od jamal.jefries »

auto do plnice urcite a i na matnou barvu se dava lak ale matnej :-) :-) :-)
Obrázek
Corsa B 1.4 8v
Corsa B 1.6 16v 78kw GSI under construction
Korrpi
Příspěvky: 1524
Registrován: 09 říj 2012, 13:26
Bydliště: RU(O)MBURK

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Korrpi »

celý ho do plniče dávat nemusí.... ta černá toho překreje dost a navíc pokud to bude kvalitně připravený tak plnič netřeba...
Kdyby to náhodou vypadalo že rejpu,tak to tak je:)

Obrázek Spotřeba SEAT TOLEDO AHF 81 kW / 110 HP
Kolardo
Příspěvky: 155
Registrován: 04 čer 2013, 14:48

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Kolardo »

Aha... a teď babo raď! takže co? plnič ANO, nebo plnič, NÉ?
Korrpi
Příspěvky: 1524
Registrován: 09 říj 2012, 13:26
Bydliště: RU(O)MBURK

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Korrpi »

přes kit naval plnič fabrickej lak přebruš 300 a pak 600 pod vodou a bude to OK :wink:
Kdyby to náhodou vypadalo že rejpu,tak to tak je:)

Obrázek Spotřeba SEAT TOLEDO AHF 81 kW / 110 HP
Kolardo
Příspěvky: 155
Registrován: 04 čer 2013, 14:48

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Kolardo »

no oká.. v rámci úspor dám na tebe... taky se mi do toho plniče nechce :( Na auto pak naplácám samolepky, takže případné nedokonalosti by to mělo schovat... :) každopádně díky, ozvu se, jak jsem dopadl :) Ještě se zepám... přes ten kit mám dát jakej plnič... myslím tím barvu plniče.... černej, nebo raději světlou barvu? ( bílou, šedivou) ?
Uživatelský avatar
jamal.jefries
Příspěvky: 2067
Registrován: 12 led 2011, 09:17
Bydliště: Varnsdorf

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od jamal.jefries »

zalezi jakej typ barvy pouzijes ten plnic na cely auto se dava taky kvuli odstinovy jednote ale kdyz chces setrit tak hura do toho :-) ;-) ;-)
Obrázek
Corsa B 1.4 8v
Corsa B 1.6 16v 78kw GSI under construction
Uživatelský avatar
Hgi
Příspěvky: 826
Registrován: 26 lis 2011, 19:45
Bydliště: Brno

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Hgi »

no, pro mě pojem základ = základová barva, tzn. jestli myslíš "bázi" = vrchní barvu, tak to je pak jiná... si možná pletem pojmy ;) Plnič funguje v podstatě i jako základová barva, resp. dneska se už nic jinýho jako podklad nepoužívá, pokud nepočítám stříkání plastů nebo hliníku - tam je nutné použít speciální základy.

Auto bych dal určitě celý do plniče!!! Stříkat "bázi na bázi" bez plniče není zrovna moc dobrej nápad. Tam kde nepoužiješ plnič je barva podstatně víc choulostivá vůči otěru, kamínkům atd... a jestli dáš o 100 Kč víc za plnič, tak to je úplně jedno. Stejně budeš muset koupit celou plechovku plniče + tužidla, takže tě to vyjde na stejný peníze. Kvalita vrchni barvy záleží vždy na kvalitě podkladu, takže tak... Barva plniče není až zase tak důležitá, protože si ji můžeš dobarvit podle vrchní barvy. Já když stříkal svoje auto červenou, tak sem si trochu obarvil bílej plnič na růžovo...

Hlavně, když budeš tužit plnič, tak platí jedno nepsaný pravidlo. Tužídla do plniče dávat vždycky o trošku míň, než je danej poměr. Pokud použiješ plnič např. 1:4 a odměříš si 200ml plniče, tak nedávat 50ml tužidla nebo víc, ale třeba jenom 45ml. Spousta lidí si myslí, že u tužení plniče čím víc dají tužidla, tím rychleji to bude tvrdý, ale není to pravda, to tužidlo z toho plniče vyleze ven a je to v prdeli, špatně se to brousí. U tužení klasické barvy nebo laku to nevadí, že dáš víc tužidla, ale u plniče to je obráceně.

Když hodíš auto do plniče a necháš ho pěkně na sluníčku (plnič klidně nechat na sluníčku můžeš), tak za hodinu můžeš klidně opatrně brousit.
Naposledy upravil(a) Hgi dne 29 pro 2013, 11:36, celkem upraveno 1 x.
Corsa 1.2i (33kW) -> upgrade: 1.4 16V (66kW) ... ->>> new upgrade: X16XE ... cca 130kW (zatím)
Uživatelský avatar
petanek192
Člen Corsa Clubu
Příspěvky: 2094
Registrován: 19 črc 2007, 23:25
Bydliště: Velešín
Kontaktovat uživatele:

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od petanek192 »

HGI - chapes to ze on to chce proste jen poprskat barvou ve finale to dopadne tak ze kdyz by to natrel stetkou tak by to bylo lepsi !!!!
Definice saabu:Bez rychlosti není adrenalin,a bez adrenalinu není odvaha,bez odvahy není láska

Saab 2,3Turbo AERO 250ps audio HARMAN KARDON 8)
Uživatelský avatar
Hgi
Příspěvky: 826
Registrován: 26 lis 2011, 19:45
Bydliště: Brno

Re: Prosím o radu, lakování

Příspěvek od Hgi »

:D:D náhodou, když si dobře naředíš barvu a máš kvalitní základ plničem, tak natírání štětkou vypadá docela pěkně :))) Protože to tak neteče pod tím plničem a pokud je venku slušná teplota, třeba 30+, tak se barva krásně sleje a nevypadá to tak hrozně :)))
Corsa 1.2i (33kW) -> upgrade: 1.4 16V (66kW) ... ->>> new upgrade: X16XE ... cca 130kW (zatím)
Odpovědět