Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

všechny OT, a podobný povídačky... co s Corsou mají společného jen pisatele.

Moderátoři: Lukkas, nezdvorak, Arci

Odpovědět
Gooder
Příspěvky: 3564
Registrován: 11 dub 2011, 16:20
Bydliště: Praha - Západ

Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od Gooder »

Nějaký zbytky tý dálnice jsou prý i u toho Liberce(dále také na Moravě), ale já byl kousek(cca 40km) od naší chaty na Vysočině. Máme ji nedaleko Humpolce a ty mosty jsou pár km od Zruče n/S na VN Švihov(nebo Želivka). Na fotky s autem to vůbec není, za prvé se tam nedostaneš autem, protože i pěšky se tam jde blbě a hlavně jsou v lese(Např. já je teď hledal asi 2 hodiny v lese, protože jsem z blízký vesnice blbě vyšel :D ) no a za druhé se tam nesmí, protože 100m od nádrže je zákaz vstupu(v nádrži je totiž pitná voda pro Prahu, Stř. kraj a blízký města u nádrže). Kromě toho to prý občas hlídá policie na elektro člunech(takže nejsou skoro slyšitelé) nebo se psy v lese.

Ty mosty tam jsou v okolí dohromady 3 a najdeš to pod různými názvy, třeba i podle obcí, u kterých leží. Jeden je hned pod dálnicí na cca 75-78km a vede přes nádrž. O tomhle mostě se tolik neví, protože se normálně používá. Kdysi totiž v tomhle místě postavili dálniční most a časem zjistili, že je k ničemu, tak nad ním postavili druhý dálniční most(nyní D1). Na tom spodním je patrné, že tam měly být dva směry(celkem 4 pruhy, když je to dálnice), protože uprostřed je vyvýšenina z betonu(nejspíš na svodidla) a používá se pouze jeden směr(dálničně směr na Brno, reálně oba, jeden pruh tam a druhý zpátky, když má jeden směr na dálnici dva pruhy). Kromě toho, že je ten most sám o sobě zajímavý, tak je z něj nádherný výhled na nádrž. V noci to musí dost blbé místo, není to tam nijak osvětlené a ty nájezdy na ten most jsou "jakoby hup". Tam, kde se jezdí, tak vede silnice do S a proti vám je zeď. U jedný už na to někdo doplatil, protože pravidelně tam jsou zapálené svíčky. Kdyby se tam někdo chtěl podívat, tak je to sjezd z dálnice na 75km(v mapě značený Hořice a na dálnici jsou Koberovice a ještě něco). Jinak přes tenhle most jezdím pravidelně na chatu, proto o něm vím.
Nějaká ta fotka toho mostu, ani jedna není moje. Moje fotky budou až těch dvou "tajemných".
Obrázek
Obrázek

No a teď k těm zbylým dvěma. Původně měly sloužit jako mosty tzv. protektorátní dálnice. Ale osud jim nepřál a po několika problémech byl jejich osud zpečetěn, když došlo k zatopení oblasti. Jeden z mostů vypadá, jako by mu zatopení nevadilo, protože se tyčí téměř celý nad hladinou. Za to druhý je asi tak 2 metry nad hladinou.
Jak jsem říkal, původně jsem se slušně seknul s jejich umístěním. Nebo spíše ne tolik s umístěním jako s tím, kde jsem zaparkoval. Mosty jsem přibližně věděl, kde leží. Ale auto jsem nechal spíše na sever než na východ, takže jsem se vydal k vodě úplně jinam. Po tom, co jsem si to prošel u vody a kochal se, tak jsem začal mosty hledat. Kromě nádherný krajiny a mostů je zde nádherně čistá voda, kde je vidět na dno. Všude je spousta ryb, ať malých nebo velkých. Občas se nelekněte, dost často si jen tak vyskočí a kolikrát jsou to ty velké, takže to parádně pleskne o vodu. Ještě se mi tam povedlo zahlédnout rybu, která jako by lítala nad vodou.
Když jsem se vydal k mostům na minimálně hodinový pochod lesem, tak jsem kolikrát přemýšlel, že si to rozmyslím. Občas v lese vedla nějaká cesta, ale ta většinou začala a končila uprostřed lesa. Tak jsem se vybodl na cestu a spíše jsem se držel u vody. Když jsem byl zoufalý, tak jsem vytáhnul automapu, kterou jsem si vzal pro nejhorší případ a na jednom místě se pokusil zorientovat podle výběžků do vody a na jednom místě se mi to celkem povedlo, takže jsem to nevzdal a vydal se dál podél břehu. Už jsem byl dost daleko a slyšel provoz z dálnice, tak jsem si myslel, že jsem někde jinde, protože dálnice se nalézá asi 500m od mostu a to mi přišlo ještě dost na to, abych slyšel hluk. Potom jsem se ale přiblížil k břehu a co jsem mezi stromy neviděl, most. Opravdu nádherný pohled na to, jak se tyčil uprostřed lesa nad vodou, celý zarostlý.

První most se nalézá kousek od druhého, cca 280 metrů. Je v podstatně horším stavu a násep má jen z jedné strany. Z druhé strany někdo dal žebřík, takže se na něj dá bezproblému. Je také o dost kratší, ale zase se dá přejít. On se teda přejít musí, jinak se nedostanete k druhému(možná dostanete směrem od dálnice). Když ho přejdete, tak od něj vede cesta k druhému mostu. Když jsem se blížil už ke břehu, tak jsem myslel, že jsem mimo, protože nikde nic. Potom, opět mezi stromy, jsem zahlédl pilíře nad hladinou, které vedou někam do nekonečna. Když jsem se přiblížil tak už bylo vidět, že nekonečné nejsou, ale i tak nádherný pohled na tento kolos uprostřed vody. Zde mi první dojem kazil jeden člověk, který se po mostě procházel. Původně jsem se lekl, jestli to není nějaký policajt, nebo tak něco. Naštěstí nebyl, byl to turista jako já.

Druhý most nemá ani jeden násep(druhý ani mít nemůže, když nevede ke břehu) a musí se na něj vylézt. Oproti prvnímu mostu je opravdu dlouhý. Je na něm vidět, že měl zatáčet, protože směr na Brno je ke konci položený výše a oba směry jsou klopené na jih. Na tomhle mostě mě hodně zaujalo to, v jak dobrém stavu je. Přece jenom je na něm beton a žádný asfalt, který by měl beton chránit, před deštěm atp. Když dojdete na konec mostu, tak ve vodě uvidíte zbytky základů kabelového jeřábu. Občas prý když klesne hladina, tak jsou celé nad hladinou.

Zpátky u auta od mostů jsem byl asi za 15 minut, vzal jsem to přímo ve směru, jak vedly mosty a došel jsem na polní cestu, která vedla do obce, kde jsem měl auto. Od mostu tím směrem vedla lesní cesta, která ale opět končila v trávě. Vylezl jsem z lesa na pole a šel po něm na již zmíněnou cestu. Nejlépe se tam dá, když se sjede na exitu 56 Soutice a odtud do Hulic.

Tady je cesta, kudy se tam dá jít a kudy sem šel zpět. Auto jsem zaparkoval v bodě R, je tam pohostinství.
http://www.mapy.cz/#t=o&x=15.097249&y=4 ... 5%A1ov&u=m

V krajině je ještě vidět, kde plánovaná trasa původní dálnice vedla. Terén se ještě úplně nezměnil a asi dost dlouho to ještě trochu vidět bude.
http://www.mapy.cz/#t=o&x=15.106336&y=4 ... 21%22E&u=m



A teď pár fotek, co jsem pořídil u Želivky.

První most

Tudy se jde k prvnímu mostu
Obrázek

Pohled na most z jihu než se přejde
Obrázek

Na mostě
Obrázek

Zbytek zábradlí
Obrázek

Pohled na most po tom, co se přejde
Obrázek

Pohled na most ze severu, po přejití
Obrázek



Druhý most

Pohled na most ze severu
Obrázek
Obrázek

Vstup na most
Obrázek

Náznk zatáčky
Obrázek

Pohled téměř od konce mostu
Obrázek

Končící krása
Obrázek

Základy kabelového jeřábu
Obrázek

Zakázaný nádherný pohled z mostu
Obrázek



Příště bych se rád podíval na most z druhého břehu a ještě na jeden kostel, u kterého jsem byl před měsícem. Ale o tom zase v jiném tématu, jestli se nebudou admini zlobit :)
Jinak ještě jednou to zmíním, vstup je tam zakázaný :!:
Naposledy upravil(a) Gooder dne 19 zář 2011, 09:35, celkem upraveno 2 x.
Po silnicích se pohybuje pár řidičů a spousta držitelů řidičského oprávnění
Prosím -> Obrázek
Gooder
Příspěvky: 3564
Registrován: 11 dub 2011, 16:20
Bydliště: Praha - Západ

Re: Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od Gooder »

Kromě těhle mostů, je u nás spousta zbytků plánované dálnice. Kromě mostů začínajících a končících uprostřed polí, zbytků různých nadjezdů mostíků atp je u Brna ještě jeden zajímavý dochovalý most. Jedná se o dvojitý most nad potokem a polní cestou, který se nalézá zde: http://www.mapy.cz/#x=16.523866&y=49.21 ... m%C4%9Bsto
Obrázek

Pár zbytků u nás
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


Ještě asi za zmínku stojí toto. Sice to není dálniční most, ale s válkou to trochu souvisí. Němci ho totiž při ústupu vyhodily do vzduchu a zbytky zde zůstaly i po roce 2000, než byly odstraněny a byla zde postavena lávka. Nacházel se na Brněnské přehradě pod hradem Veveří. Škoda, že už tu není...
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Po silnicích se pohybuje pár řidičů a spousta držitelů řidičského oprávnění
Prosím -> Obrázek
Uživatelský avatar
Bobek
Příspěvky: 648
Registrován: 21 dub 2010, 22:04
Bydliště: Šumperk
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od Bobek »

Tak to je super :-)
Dík za tip na výlet, určitě tam vyrazím, kus nějaké té historie..
Nálepky dle vlastního návrhu! Levně!
Co-RS-ák
Příspěvky: 1894
Registrován: 13 dub 2011, 15:53
Bydliště: Mám.

Re: Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od Co-RS-ák »

Zajimalo by me jak to resi pcr kdyz te tam chytnou... Ja sem tam byl jeste v dobe kdy byl volny pristup...
Gooder
Příspěvky: 3564
Registrován: 11 dub 2011, 16:20
Bydliště: Praha - Západ

Re: Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od Gooder »

To se brzy dozvíš, až tu někoho chytí :D Řekl bych, že to je tak na pokutu přinejhorším.
Po silnicích se pohybuje pár řidičů a spousta držitelů řidičského oprávnění
Prosím -> Obrázek
Smithy
Člen Corsa Clubu
Příspěvky: 1157
Registrován: 08 srp 2008, 19:50

Re: Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od Smithy »

ja uz tam byl pred rokem

Obrázek

Obrázek
ex Blitz C'Mon B

ex Bimmer E46 Coupe

now Cinquecento 0,9T
Gooder
Příspěvky: 3564
Registrován: 11 dub 2011, 16:20
Bydliště: Praha - Západ

Re: Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od Gooder »

To je ten patrový most na D1? :)
Po silnicích se pohybuje pár řidičů a spousta držitelů řidičského oprávnění
Prosím -> Obrázek
Smithy
Člen Corsa Clubu
Příspěvky: 1157
Registrován: 08 srp 2008, 19:50

Re: Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od Smithy »

jojo
ex Blitz C'Mon B

ex Bimmer E46 Coupe

now Cinquecento 0,9T
Gooder
Příspěvky: 3564
Registrován: 11 dub 2011, 16:20
Bydliště: Praha - Západ

Re: Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od Gooder »

Tam tudy jezdím 9 let a ještě jsem tě tam nepotkal :D ty bydlíš někde poblíž, nebo si tam byl na výletě?
Po silnicích se pohybuje pár řidičů a spousta držitelů řidičského oprávnění
Prosím -> Obrázek
Smithy
Člen Corsa Clubu
Příspěvky: 1157
Registrován: 08 srp 2008, 19:50

Re: Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od Smithy »

na vylete jenom kvuli tomu mostu
ex Blitz C'Mon B

ex Bimmer E46 Coupe

now Cinquecento 0,9T
Uživatelský avatar
yeti
Příspěvky: 543
Registrován: 16 úno 2009, 14:01
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od yeti »

ted o vikendu jsem se byl podivat na ty nedokoncene mosty u D1, nasel sem to hned bez problemu staci zaparkovat v Hulicich za hristem a pak jit pesky. Doporucu se tam zajet podivat, je tam fak pekna priroda a k tomu ty nedokonceny mosty :)
Corsa A C14NZ

Škoda Octavia Combi 1.9tdi 96KW
Gooder
Příspěvky: 3564
Registrován: 11 dub 2011, 16:20
Bydliště: Praha - Západ

Re: Cestování: Protektorátní mosty u Borovska("Hitlerovy")

Příspěvek od Gooder »

yeti: Tak to jsi měl štěstí, já to fakt nemohl najít. Já se totiž vydal v těch Hulicích špatně. Mimochodem, potkal jsi tam někoho?

Letos jsem se byl na ten most podívat i z druhého břehu. Podle mě, když už tam budete, tak jděte na oba břehy. K druhému břehu(pravý) je i lepší přístup a most je vidět z dálky. Dá se tam dojít pěšky z Borovska. Zajímavé taky je, že když jedete z Bernartic do Borovska, tak ji vidět na levé straně, kde byla dálnice plánovaná. Defacto vlastně po dálnici jedete a když silnici zatáčí doprava, je vidět, jak měla původně vést rovně, je tam vytvořený takový násep.

Kromě toho pár km na jih se nachází taky opuštěný most. Je kousek u Němčic, směrem od D1 na Keblov jedete přes hráz a most se nachází vpravo. Byl jsem tam když jsem navštívil ten pravý břech, a momentálně jsem našel jen tuhle fotku. Prohrabu se v paměťovkách a snad ještě něco najdu. Chtěl bych upozornit, že u hráze se pravděpodobně nachází obsluha, tak pozor, mimo silnici je totiž vstup zakázán. Ale myslím si, že když nikdo nebude na sebe upozorňovat, tak se ze silnice sejít dá. Alespoň já s tím problém neměl.

A pár km severně od Humpolce se nachází na poli v lesíku propustek bývalé plánované silnici. Měl to být obchvat Horních Rápotic.

Most u Němčic
Obrázek
Po silnicích se pohybuje pár řidičů a spousta držitelů řidičského oprávnění
Prosím -> Obrázek
Odpovědět